Nowe funkcje, które zostały udostępnione na Bloggerze (piękna odmiana tego słowa w języku polskim) w wersji roboczej (draft) sprawiły, że Blogger nie jest już zwyczajnym blogiem lecz daje możliwość zbudowania całkiem fajnej witryny. Pokażę to na przykładzie mojej strony.
Od dawna szukałem możliwości zamieszczenia w internecie witryny, której prowadzenie ograniczyłaby się do wpisywania tekstów, zamieszczania zdjęć i grafik oraz filmów z Youtube bez zbytniej ingerencji w kod HTML. Poważnie myślałem o Wordpress ale tam był jakiś problem z własną domeną.
Jak widać tu się udało - po odpowiednim skonfigurowaniu domeny strona działa pod adresem pawel.miziolek.pl
Inną ważną zaletą jest wprowadzenie dodatkowych stron. Już jakiś czas temu postulowałem o to na forum Google. Do tej pory wpisy w Bloggerze zamieszczane były na zasadzie blogu - chronologicznie, obecnie jest możliwość zamieszczania dodatkowych oddzielnych stron, do których na tej witrynie jest dostęp w lewym menu: Strony witryny.
Trzecia zaleta tej platformy to nowość - Projektant szablonów - bardzo ciekawe narzędzie do ustawienia szaty graficznej stron. Oprócz tego, że przygotowano szereg gotowych rozwiązań, istnieje możliwość edycji poszczególnych elementów jak tło, kroje czcionek, kolorystyka. Wszelkie zmiany widzimy od razu na podglądzie witryny. Tak, że w kilkanaście minut jesteśmy w stanie stworzyć niegłupi szablon strony.
W Bloggerze warto przetestować tak zwane gadżety, przestrzegałbym jednak przed nadmierną ich ilością na stronie.
Czego jeszcze bym oczekiwał od twórców aplikacji to poprawienie możliwości edycyjnych tworzenia poszczególnych postów i stron. Szczególne trudności sprawia wstawianie zdjęć, które nieraz pływają po edytowanym obszarze.
Myślę, że udogodnieniem też byłoby powiązanie z Google Analytics, np. za pomocą odpowiedniego gadżetu - aby już nie wklejać samodzielnie do kodu strony kodu śledzenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz